Duyuru-Haber Arşivi

Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Necmi ÜLKER'in editörlüğünde, Bölümümüz öğretim elemanlarından Latif DAŞDEMİR tarafından yayına hazırlanan ve yine bölümümüz öğretim elemanlarının yazılarıyla katkıda bulundukları Az Bilinen Yönleriyle Atatürk adlı kitap Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi yayını olarak çıkmıştır.

Az Bilinen Yönleriyle Atatürk, (Edt. Necmi Ülker-Yay.Haz. Latif Daşdemir), Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi yayını, Yayın No: 1, ISBN 975-483-633-7, Ege Üniversitesi Basımevi, İzmir 2004 (İkinci baskı Meta Basım Yayın, İzmir 2007).

***

Bölüm Başkanımız ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarihi Bölümü Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Necmi ÜLKER 11.08.2008 tarihi itibarıyla emekli olmuştur. Hocamıza Bölümümüze yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eder, emeklilik hayatında sağlık ve mutluluklar dileriz.

***

15.08.2008 tarihi itibarıyla Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt ÇELEBİ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanlığı'na atanmıştır.

***

Bölüm başkanımız Doç.Dr. Mevlüt ÇELEBİ ve Bölümümüz öğretim elemanlarından Dr. Nilgün Nurhan KARA, Latif DAŞDEMİR ve Özer KÜPELİ iki yılda bir dünyanın değişik yerlerinde toplanan ve bu yıl Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'te 25-30 Ağustos tarihleri arasında 18 incisi düzenlenen CIEPO (INTERNATIONAL COMMITTEE OF PRE-OTTOMAN AND OTTOMAN STUDIES)toplantısına birer bildiri ile katıldılar.

***

 

 

 

1 Eylül 2008 tarihi itibarıyla Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı devir teslim töreni gerçekleştirildi.

***

Bölümümüz öğretim elemanlarından Pelin Böke'nin Son Osmanlı Meclisinin Son Günleri adlı kitabı Doğan Kitaptan çıktı. Kitapla ilgili bilgi şuradan edinilebilir. http://www.dogankitap.com/kitap.asp?id=1068

***

Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Mevlüt Çelebi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta İşleri Müdürlüğü tarafından 18-19 Ekim 2008 tarihlerinde düzenlenen Bir Kent Sorunu: Dilencilik "Sorunlar ve Çözüm Yolları" Sempozyumuna "Cumhuriyetin İlk Yıllarında İstanbul'da Dilencilik (Bir Dilencinin Anıları)" adlı tebliğ ile katıldı.

***

Atatürk ve Cumhuriyet Haftası dolayısıyla Bölümümüz öğretim elemanlarının katkılarıyla iki ayrı fakültede "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu panel düzenlenmiştir.

27 Ekim 2008 - Fen Fakültesi, Konuşmacılar: Latif Daşdemir, Vahip Dursun, Oktay Çanaklı, Mehmet Ali Durmuş

30 Ekim 2008 - Ziraat Fakültesi,Dr. Selman Yaşar, Necati Çayırlı, Gülben Mat, Cansever Tanyeri

***

Bölüm Başkanımız Doç.Dr. Mevlüt Çelebi Seferihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde "Atatürk, Cumhuriyet ve Demokrasi" konferansını vermiştir (23 Ekim 2008)

***

"Ölümünün 70. Yıldönümünde Atatürk Paneli"

Yer ve Tarih: Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu, 10 Kasım 2008

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Kasım Eğit

Konuşmacılar    : Doç. Dr. Mevlüt Çelebi, Yrd. Doç. Dr. Eren Akçiçek, Dr. Pelin Böke

***

Bölümümüz Öğretim elemanlarından Dr. Şule Sevinç Kişi Konak Vecdi Gönül Lisesi'nde "Atatürk" konulu bir konferans vermiştir (10 Kasım 2008)

***

Bölüm Başkanımız Doç.Dr. Mevlüt Çelebi Nevval Salih İşgören Cumhuriyet Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde "Atatürk" Konulu konferans vermiştir (11 Kasım 2008)

***

Bölümümüz öğretim elemanlarından Latif Daşdemir, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Turan Gökçe, Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Mert ile birlikte Seferihisar İlçesi'nde "Atatürk" konulu panele katılmıştır (11 Kasım 2008)

***

 

Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Mert 15.8.2011 tarihi itibarıyla Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanlığı ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'ne atanmıştır.